RCP1206W47R0JEA
Mfr.Part #
RCP1206W47R0JEA
Description
RES SMD 47 OHM 5% 2.4W 1206
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2.4W
Resistance :
47Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Published :
Length :
3.0988mm
Max Power Dissipation :
11W
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206W47R0JEA
Vishay / Dale RCP1206W47R0JEA
RCP Series, Thick Film, 47Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C