RCP1206W470RGS6
Mfr.Part #
RCP1206W470RGS6
Description
RES SMD 470 OHM 2% 2.4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
3.0988mm
Published :
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
2.4W
Resistance :
470Ohms
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206W470RGS6
Vishay / Dale RCP1206W470RGS6
RCP Series, Thick Film, 470Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C