RCP1206W360RGS6
Mfr.Part #
RCP1206W360RGS6
Description
RES SMD 360 OHM 2% 2.4W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
360Ohms
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Width :
1.524mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
2.4W
Length :
3.0988mm
Datasheets
RCP1206W360RGS6
Vishay / Dale RCP1206W360RGS6
RCP Series, Thick Film, 360Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C