RCP1206W300RGEA
Mfr.Part #
RCP1206W300RGEA
Description
RES SMD 300 OHM 2% 2.4W 1206
Width :
1.524mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
2.4W
Resistance :
300Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Length :
3.0988mm
Max Power Dissipation :
11W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP1206W300RGEA
Vishay / Dale RCP1206W300RGEA
RCP Series, Thick Film, 300Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C