RCP1206W270RGEB
Mfr.Part #
RCP1206W270RGEB
Description
RES SMD 270 OHM 2% 2.4W 1206
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.524mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
11W
Length :
3.0988mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
270Ohms
Power (Watts) :
2.4W
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206W270RGEB
Vishay / Dale RCP1206W270RGEB
RCP Series, Thick Film, 270Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C