RCP1206W240RJEA
Mfr.Part #
RCP1206W240RJEA
Description
RES SMD 240 OHM 5% 2.4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Width :
1.524mm
Resistance :
240Ohms
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
11W
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
3.0988mm
Datasheets
RCP1206W240RJEA
Vishay / Dale RCP1206W240RJEA
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C