RCP1206W240RGEB
Mfr.Part #
RCP1206W240RGEB
Description
RES SMD 240 OHM 2% 2.4W 1206
Power (Watts) :
2.4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
240Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
3.0988mm
Published :
Max Power Dissipation :
11W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.524mm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206W240RGEB
Vishay / Dale RCP1206W240RGEB
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C