RCP1206W1K50GS6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206W1K50GS6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5K OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
11W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
635μm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
RCP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
1.5kOhms
Length :
3.0988mm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.524mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP1206W1K50GS6
Vishay / Dale RCP1206W1K50GS6
RCP Series, Thick Film, 1.5kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C