RCP1206W1K20GS3
Mfr.Part #
RCP1206W1K20GS3
Description
RES SMD 1.2K OHM 2% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Resistance :
1.2kOhms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
11W
Power (Watts) :
2.4W
Length :
3.0988mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±2%
Width :
1.524mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP1206W1K20GS3
Vishay / Dale RCP1206W1K20GS3
RCP Series, Thick Film, 1.2kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C