RCP1206W1K10JET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206W1K10JET
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.524mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
11W
Power (Watts) :
2.4W
Resistance :
1.1kOhms
Tolerance :
±5%
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
RCP
Length :
3.0988mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP1206W1K10JET
Vishay / Dale RCP1206W1K10JET
RCP Series, Thick Film, 1.1kOhms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C