RCP1206W16R0JET
Mfr.Part #
RCP1206W16R0JET
Description
RES SMD 16 OHM 5% 2.4W 1206
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
16Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Width :
1.524mm
Length :
3.0988mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tray
Datasheets
RCP1206W16R0JET
Vishay / Dale RCP1206W16R0JET
RCP Series, Thick Film, 16Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C