RCP1206W160RGWB
Mfr.Part #
RCP1206W160RGWB
Description
RES SMD 160 OHM 2% 2.4W 1206
Width :
1.524mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
2.4W
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Power Dissipation :
11W
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
160Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.0988mm
Datasheets
RCP1206W160RGWB
Vishay / Dale RCP1206W160RGWB
RCP Series, Thick Film, 160Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C