RCP1206W130RGS2
Mfr.Part #
RCP1206W130RGS2
Description
RES SMD 130 OHM 2% 2.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Shrink Ratio :
1.5:1
2
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Resistance :
130 Ohms
Length :
609.6 mm
RoHS :
Details
Product :
Tubing
Family :
Heat Shrink Products
Size / Dimension :
0.122 L x 0.060 W (3.10mm x 1.52mm)
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Product Category :
Heat Shrink Tubing and Sleeves
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Color :
Natural
Series :
FIT-500
Alpha Wire
Features :
Supreme chemical resistance
Inside Diameter :
1.52 mm
Power (Watts) :
2.4W
Subcategory :
Wire and Cable Management
Composition :
Thick Film
Brand :
Alpha Wire
Product Type :
Heat Shrink Tubing and Sleeves
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Type :
Heat Shrink Tubing
Datasheets
RCP1206W130RGS2
Vishay / Dale RCP1206W130RGS2
FIT-500 Series, Thick Film, 130 Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C ~ 155°C