RCP1206W12R0GEC
Mfr.Part #
RCP1206W12R0GEC
Description
RES SMD 12 OHM 2% 2.4W 1206
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
11W
Length :
3.0988mm
Resistance :
12Ohms
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2.4W
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206W12R0GEC
Vishay / Dale RCP1206W12R0GEC
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C