RCP1206W120RJED
Mfr.Part #
RCP1206W120RJED
Description
RES SMD 120 OHM 5% 2.4W 1206
Power (Watts) :
2.4W
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Size / Dimension :
0.122 L x 0.060 W (3.10mm x 1.52mm)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Features :
Resistance :
120 Ohms
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
2
Brand :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positronic
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Datasheets
RCP1206W120RJED
Vishay / Dale RCP1206W120RJED
RCP Series, Thick Film, 120 Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C ~ 155°C