RCP1206W10R0GEC
Mfr.Part #
RCP1206W10R0GEC
Description
RES SMD 10 OHM 2% 2.4W 1206
Resistance :
10Ohms
Power (Watts) :
2.4W
Max Power Dissipation :
11W
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Published :
Length :
3.0988mm
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206W10R0GEC
Vishay / Dale RCP1206W10R0GEC
RCP Series, Thick Film, 10Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C