RCP1206B91R0GED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B91R0GED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 91 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RCP
Power (Watts) :
2.4W
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
11W
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Length :
3.0988mm
Width :
1.524mm
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
91Ohms
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCP1206B91R0GED
Vishay / Dale RCP1206B91R0GED
RCP Series, Thick Film, 91Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C