RCP1206B51R0GS3
Mfr.Part #
RCP1206B51R0GS3
Description
RES SMD 51 OHM 2% 2.4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
51Ohms
Length :
3.0988mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
Max Power Dissipation :
11W
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206B51R0GS3
Vishay / Dale RCP1206B51R0GS3
RCP Series, Thick Film, 51Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C