RCP1206B510RJED
Mfr.Part #
RCP1206B510RJED
Description
RES SMD 510 OHM 5% 2.4W 1206
Max Power Dissipation :
11W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
2.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
510Ohms
Width :
1.524mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.0988mm
Datasheets
RCP1206B510RJED
Vishay / Dale RCP1206B510RJED
RCP Series, Thick Film, 510Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C