RCP1206B43R0JEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B43R0JEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 43 OHM 5% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
11W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
RCP
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2.4W
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Width :
1.524mm
Length :
3.0988mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height :
635μm
Composition :
Thick Film
Resistance :
43Ohms
Datasheets
RCP1206B43R0JEB
Vishay / Dale RCP1206B43R0JEB
RCP Series, Thick Film, 43Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C