RCP1206B43R0GEB
Mfr.Part #
RCP1206B43R0GEB
Description
RES SMD 43 OHM 2% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
11W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
43Ohms
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.0988mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Width :
1.524mm
Datasheets
RCP1206B43R0GEB
Vishay / Dale RCP1206B43R0GEB
RCP Series, Thick Film, 43Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C