RCP1206B430RJED
Mfr.Part #
RCP1206B430RJED
Description
RES SMD 430 OHM 5% 2.4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Width :
1.524mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
2.4W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
3.0988mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
430Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
11W
Datasheets
RCP1206B430RJED
Vishay / Dale RCP1206B430RJED
RCP Series, Thick Film, 430Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C