RCP1206B430RJEA
Mfr.Part #
RCP1206B430RJEA
Description
RES SMD 430 OHM 5% 2.4W 1206
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Length :
3.0988mm
Resistance :
430Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
2.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Width :
1.524mm
Published :
Max Power Dissipation :
11W
Datasheets
RCP1206B430RJEA
Vishay / Dale RCP1206B430RJEA
RCP Series, Thick Film, 430Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C