RCP1206B33R0JEA
Mfr.Part #
RCP1206B33R0JEA
Description
RES SMD 33 OHM 5% 2.4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Length :
3.0988mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
33Ohms
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Width :
1.524mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
2.4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP1206B33R0JEA
Vishay / Dale RCP1206B33R0JEA
RCP Series, Thick Film, 33Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C