RCP1206B1K80GS6
Mfr.Part #
RCP1206B1K80GS6
Description
RES SMD 1.8K OHM 2% 2.4W 1206
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
2.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
1.8kOhms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.524mm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Length :
3.0988mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP1206B1K80GS6
Vishay / Dale RCP1206B1K80GS6
RCP Series, Thick Film, 1.8kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C