RCP1206B1K60GS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B1K60GS3
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.6K OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.524mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Series :
RCP
Length :
3.0988mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
11W
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1.6kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
2.4W
Datasheets
RCP1206B1K60GS3
Vishay / Dale RCP1206B1K60GS3
RCP Series, Thick Film, 1.6kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C