RCP1206B1K30JED
Mfr.Part #
RCP1206B1K30JED
Description
RES SMD 1.3K OHM 5% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
1.3kOhms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Power Dissipation :
11W
Tolerance :
±5%
Width :
1.524mm
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.0988mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
2.4W
Supplier Device Package :
Datasheets
RCP1206B1K30JED
Vishay / Dale RCP1206B1K30JED
RCP Series, Thick Film, 1.3kOhms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C