RCP1206B1K30GTP
Mfr.Part #
RCP1206B1K30GTP
Description
RES SMD 1.3K OHM 2% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1.3kOhms
Power (Watts) :
2.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
11W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.524mm
Length :
3.0988mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP1206B1K30GTP
Vishay / Dale RCP1206B1K30GTP
RCP Series, Thick Film, 1.3kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C