RCP1206B1K10GWB
Mfr.Part #
RCP1206B1K10GWB
Description
RES SMD 1.1K OHM 2% 2.4W 1206
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tray
Length :
3.0988mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
1.1kOhms
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
11W
Width :
1.524mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Power (Watts) :
2.4W
Datasheets
RCP1206B1K10GWB
Vishay / Dale RCP1206B1K10GWB
RCP Series, Thick Film, 1.1kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C