RCP1206B180RJED
Mfr.Part #
RCP1206B180RJED
Description
RES SMD 180 OHM 5% 2.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Length :
3.0988mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
180Ohms
Width :
1.524mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
11W
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Power (Watts) :
2.4W
Datasheets
RCP1206B180RJED
Vishay / Dale RCP1206B180RJED
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C