RCP1206B180RGTP
Mfr.Part #
RCP1206B180RGTP
Description
RES SMD 180 OHM 2% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Length :
3.0988mm
Power (Watts) :
2.4W
Max Power Dissipation :
11W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
180Ohms
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Width :
1.524mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RCP1206B180RGTP
Vishay / Dale RCP1206B180RGTP
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C