RCP1206B160RGS6
Mfr.Part #
RCP1206B160RGS6
Description
RES SMD 160 OHM 2% 2.4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
160Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
2.4W
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RCP1206B160RGS6
Vishay / Dale RCP1206B160RGS6
RCP Series, Thick Film, 160Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C