RCP1206B12R0JEA
Mfr.Part #
RCP1206B12R0JEA
Description
RES SMD 12 OHM 5% 2.4W 1206
Power (Watts) :
2.4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Length :
3.0988mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
11W
Resistance :
12Ohms
Width :
1.524mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
RCP1206B12R0JEA
Vishay / Dale RCP1206B12R0JEA
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C