RCP1206B12R0GTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B12R0GTP
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
RCP
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±2%
Length :
3.0988mm
Max Power Dissipation :
11W
Resistance :
12Ohms
Height :
635μm
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
2.4W
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.524mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206B12R0GTP
Vishay / Dale RCP1206B12R0GTP
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C