RCP1206B110RJS6
Mfr.Part #
RCP1206B110RJS6
Description
RES SMD 110 OHM 5% 2.4W 1206
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±5%
Published :
Width :
1.524mm
Power (Watts) :
2.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Length :
3.0988mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
110Ohms
Max Power Dissipation :
11W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP1206B110RJS6
Vishay / Dale RCP1206B110RJS6
RCP Series, Thick Film, 110Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C