RCP1206B110RJET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B110RJET
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 5% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Length :
3.0988mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Supplier Device Package :
Series :
RCP
Power (Watts) :
2.4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
635μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.524mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Packaging :
Tray
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
110Ohms
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
11W
Datasheets
RCP1206B110RJET
Vishay / Dale RCP1206B110RJET
RCP Series, Thick Film, 110Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C