RCP1206B10R0JET
Mfr.Part #
RCP1206B10R0JET
Description
RES SMD 10 OHM 5% 2.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Width :
1.524mm
Length :
3.0988mm
Packaging :
Tray
Resistance :
10Ohms
Power (Watts) :
2.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Power Dissipation :
11W
Datasheets
RCP1206B10R0JET
Vishay / Dale RCP1206B10R0JET
RCP Series, Thick Film, 10Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C