RCMA05252R0DES03
Mfr.Part #
RCMA05252R0DES03
Package / Case
Axial
Description
RES 252 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Features :
Failure Rate :
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Metal Film
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.165" Dia x 0.409" L (4.20mm x 10.40mm)
Resistance :
252 Ohms
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Series :
RCMA
Package :
Bag
Datasheets
RCMA05252R0DES03
Vishay / Sfernice RCMA05252R0DES03
252 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,