RCH1216BNP-221K
Mfr.Part #
RCH1216BNP-221K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Description
FIXED IND 220UH 1.55A 236MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
236mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package / Case :
Shielding :
No
Diameter :
12.5mm
Inductance :
220μH
Max DC Current :
1.55A
Current - Saturation :
2A
Mount :
Through Hole
Termination :
Test Frequency :
1kHz
Height :
16mm
HTS Code :
Weight :
5.200011g
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Diameter :
700 µm
Lead/Base Style :
Pin
Series :
RCH1216B
Current Rating :
1.55A
Datasheets
RCH1216BNP-221K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD