RCH1216BNP-151K
Mfr.Part #
RCH1216BNP-151K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Description
FIXED IND 150UH 1.9A 156 MOHM TH
Series :
RCH1216B
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
Current - Saturation :
2.55A
Lead Diameter :
0.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Lead/Base Style :
Pin
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
156mOhm Max
Max DC Current :
1.9A
Lead Length :
5mm
Weight :
5.200011g
Inductance :
150μH
Current Rating :
1.9A
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Height :
16mm
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
RCH1216BNP-151K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD