RCH1216BNP-101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCH1216BNP-101K
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 2.15A 121MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
2.15A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Pitch :
5mm
Height :
16mm
Test Frequency :
1kHz
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Lead/Base Style :
Pin
Lead Diameter :
700 µm
Material - Core :
Ferrite
Type :
Wirewound
Termination :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package / Case :
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
121mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Weight :
5.200011g
Current - Saturation :
3A
Series :
RCH1216B
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
2.15A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Inductance :
100μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Datasheets
RCH1216BNP-101K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD