RCH110BNP-120M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCH110BNP-120M
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 4.2A 33 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Height :
10.5mm
Weight :
2.200008g
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Length :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Inductance :
12μH
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Diameter :
0.7 mm
Lead/Base Style :
Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Max DC Current :
4.2A
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mount :
Through Hole
Series :
RCH110B
Current - Saturation :
4.1A
HTS Code :
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
4.2A
Datasheets
RCH110BNP-120M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD