RCH106NP-5R1M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCH106NP-5R1M
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.1UH 4.6A 19.6MOHM TH
Stock
218
In Stock :
218
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
6.5mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Shielding :
No
Package / Case :
Lead Pitch :
5mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Terminations :
4
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Published :
2012
Operating Temperature :
-40°C~100°C
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
4.6A
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
700 µm
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Pin
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Functions :
2
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
7.96MHz
Inductance :
5.1μH
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Weight :
1.700008g
DC Resistance (DCR) :
19.6mOhm Max
Series :
RCH-106
Max DC Current :
4.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Tolerance :
±20%
Datasheets
RCH106NP-5R1M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD