RCH106NP-390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCH106NP-390K
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 1.8A 140 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Diameter :
0.7 mm
Series :
RCH-106
Inductance :
39μH
Weight :
1.700008g
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Published :
Current Rating :
1.8A
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
No
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Height :
6.5mm
Test Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Lead Length :
3.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Pin
Max DC Current :
1.8A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Terminations :
4
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Number of Functions :
1
Datasheets
RCH106NP-390K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD