RC422-100-321-4100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC422-100-321-4100
Manufacturer
AirBorn
Description
.075 HIGH DENSITY RECTANGULAR CO
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Features :
Board Guide, Mating Guide
Series :
RC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Tradename :
RC Series
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
4 Row
Material Flammability Rating :
Connector Usage :
Contact Layout, Typical :
Termination Style :
Press Fit
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Pitch :
1.91 mm
Termination :
Press-Fit
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Number of Positions Loaded :
All
Product Category :
Number of Columns :
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
3 A
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Package :
Bag
Mounting Angle :
Straight
Color :
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Positions :
100 Position
RoHS :
Details
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Brand :
Product :
Connectors
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Style :
Board Mount
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
RC Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold - 50.0µin (1.27µm) 100 Position Positions Pitch: 1.91 mm -65°C ~ 125°C Through Hole