RC1KB68K0
Mfr.Part #
RC1KB68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 68K OHM 10% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Series :
RC
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.224Diax0.563L 5.70mmx14.30mm
Resistance :
68kOhm
Temperature Coefficient :
1067 ppm/°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
5.7mm
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Contact Plating :
Tin
Composition :
Carbon Composition
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Working Voltage :
500V