RC14KB750K
Mfr.Part #
RC14KB750K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES 750K OHM 10% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
RC
Lead Diameter :
0.6 mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Carbon Composition
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
750kOhm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Length :
30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
No
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Datasheets
RC14KB750K
Stackpole Electronics, Inc. RC14KB750K
FIXED RESISTOR, 750kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,