RC14JT5R60
Mfr.Part #
RC14JT5R60
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Not Applicable
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
yes
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.6Ohm
Diameter :
2.4mm
Axial, Through Hole
Datasheets
RC14JT5R60
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT5R60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,