RC14JT120K
Mfr.Part #
RC14JT120K
Description
RES 120K OHM 5% 1/4W AXIAL
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.4mm
Number of Terminations :
2
Lead Length :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tubular
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Composition :
Carbon Composition
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Published :
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
120kOhm
Datasheets
RC14JT120K
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT120K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,