RC14JB6R80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC14JB6R80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Series :
RC
Packaging :
Bulk
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Composition :
Carbon Composition
Number of Terminations :
2
Lead Length :
30mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.8Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
28 Weeks
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.4mm